A vízburok földrajza
A teljes földi vízkészlet 80%-át óceánok és tengerek tartalmazzák, 19%-a a földkéregben van és 1%-a a tavakban, folyókba. A vízzel borított felszínek nagysága 71%, a szárazföldeké 29%.
Óceán: Önálló medencével rendelkeznek, nagy a közepes mélységük, medencéjükben önálló áramlásrendszerek alakulnak ki. Pl.: Atlanti-óceán, Csendes-óceán
Tenger: Az óceánoknál kisebb területűek, azokkal összeköttetésben vannak, de a szárazföldekhez szorosabban kapcsolódnak. Pl.: Vörös tenger
Éghajlat módosító szerepük: A nyáron felvett hőt fokozatosan elraktározza télen pedig lassan bocsátja ki. A tengervíz sótartalma 35%.
A tengervíz mozgása lehet: hullámzás, áramlás, apály, dagály. A meleg tengeráramlatok az Egyenlítőtől haladnak a sarkvidékek felé, a hideg tengeráramlások a sarkvidékek felől hoznak hideg vizet. Az apály-dagály naponta kétszer csökken ill., emelkedik.
Talajvíz: A földre hullott csapadék egy része, ami a talajba szivárog és ott 3-20 méterig, elraktározódik.
Rétegvíz: Két vízzáró réteg között összegyűlt víz. Az artézi víz 100 méternél mélyebben összegyűlt víz, iható.
Karsztvíz: A mészkőhegységekben, a kőzetek repedéseiben és hasadékaiban összegyűlt víz. Tiszta és iható.
Vízrendszer: Egy folyóvá, folyammá egyesülő vízfolyások.
Azt a területet, ahonnan egy vízfolyás az összes, felszíni és felszín alatti vizet összegyűjti és levezeti, vízgyűjtő területnek nevezzük. Azokat a területeket, amelynek a vízfolyásai elérik a tengert, lefolyásos és amelyek nem érik el a tengert, lefolyástalan területnek nevezzük.
A folyók vízjárása lehet: egyenletes, ingadozó, szélsőséges, szeszélyes. A folyók hasznosíthatók: ivóvíz, ipar, erőmű. Mezőgazdaság, közlekedés, horgászat.
A vízgazdálkodás feladata az ivóvíz, az ipar, ill. a mezőgazdaság vízigényének biztosítása, a vízkészlet tisztaságának megőrzése, ill. a belvíz és az árvízvédelem.
Állóvizek: A szárazföldek mélyedéseit kitöltő vizek.(tó, mocsár, fertő, láp)
Keletkezésük: Árkos vetődéssel, krátertavak, gleccserek.
A tavak pusztulása: Tó-fertő-mocsár-láp. A föld vízkészlete véges.
Ózonlyuk: A légkör felső rétegeiben elhelyezkedő réteg ami védi a bolygónkat a nap káros ultraibolya sugárzásától. Ezt a freonok okozzák.
A savas eső:Az emberi szennyezés eredménye. A savas esők leginkább az erdőket pusztítják. |