A vitaminok jelenléte az élet szempontjából nélkülözhetetlen, erre utal az elnevezésük is, a szóösszetétel előtagja, a "vita" szó latinul életet jelent. Az egyik csoportba a vízben oldódó, a másikba a zsírban oldódó vitaminok tartoznak.
A zsírban oldódó vitaminok: az A-, D-vitamin.
A-vitamin
Az A-vitamin (retinol) fõleg halmájolajban, májban, tojássárgájában, vajban és tejszínben található. Zöldleveles és sárga zöldségek karotinoidokat, pl. béta-karotint tartalmaznak (sárgarépa, sütőtök), amelyet a szervezet lassan A-vitaminná alakít át. A szervezet A-vitamin tartalmának legnagyobb része a májban tárolódik. Az A-vitamin egy formája (retinal) a szem ideghártyáján lévõ fotoreceptorok (fényre érzékeny idegsejtek) összetevõje. Az A-vitamin egy másik alakja (retinsav) egészségesen tartja a bõrt, valamint a tüdõket, beleket és a vizeletelvezetõ rendszert bélelõ nyálkahártyát. Az A-vitaminnal rokon gyógyszereket (retinoidok) súlyos pattanásosság (akne) kezelésére használják, és jelenleg vizsgálat tárgya, hogy használhatók-e a rák bizonyos típusainak kezelésére is. Napi 900 mikrogramm szükséges.
Hiány:
Az A-vitamin-hiány tünetei a szemen, a bőrön, hajon, körmökön jelentkeznek. Hiánya esetén kialakulhat a szürkületi vakság ("farkasvakság"). A retina fényérzékeny sejtjei (a pálcikák), melyek csökkent fényerõsség esetén a látást biztosítják, fokról fokra degenerálódnak (habos lerakódás (Bitot-féle folt) jelenhet meg a szem fehérjében (ínhártya vagy szkléra), a szaruhártya (kornea) megkeményedhet és hegesedhet ez a xeroftalmiának nevezett állapot , ami végleges vaksághoz vezethet. ), így szürkületi vakság alakul ki (farkasvakság). Az elsõ panaszok gyakran korai gyermekkorban kezdõdnek. Idõvel a perifériás látás fokozatosan romlik. A betegség késõi stádiumában a betegnek csak egy kis centrális, és némi perifériális látótere marad (csõlátás). Súlyosabb esetben lelassul a testi fejlődés, a bőr feltűnően szárazzá válik, a körmök berepedeznek, a haj is kihullhat.
Hiány: szürkületi vakság, a bõr megvastagodása a szõrtüszõk körül; a szem fehérjének és a szaruhártyának a kiszáradása ami végül a szaruhártya elõdomborodásáig, kifekélyesedéséig és megrepedéséig fokozódik a szem tartalmának kiszivárgásával; vakság; foltok a szem fehérjében; fertõzések és halál veszélye.
D-vitamin
A D-vitamin két formában létezik. A D2-vitamin (ergokalciferol) olyan élesztõben található, melyet ibolyántúli fény (besugárzás) hatásának tettek ki, a D3-vitamin (kolekalciferol) pedig halmájolajakban és tojássárgájában található. D3-vitamin a bõrben is termelõdik, mikor a bõrt ibolyántúli sugárzás (pl. napfény) éri. A májban a D-vitamin olyan formává alakul át, amelyik szállítható a vérben. A vesében ez a forma tovább módosul, és így D-vitamin-hormonok jönnek létre, melyeknek fõ funkciója, hogy fokozzák a kálcium felszívódását a belekbõl, és elõsegítik a normális csontképzõdést. Általában szegényes táplálkozás, nem megfelelõ napfénymennyiség (a D-vitamin akkor aktiválódik, amikor napfény éri a bõrt) idején keletkezhet D-vitamin hiány. A D-vitamin hiánya angolkórhoz (rachitis) vezet. A csontok puhák, elgörbülnek. Ezért fontos a napfény. Csecsemőkorban, amikor gyors a növekedés, sokszor csak gyógyszer formájában biztosítható a D-vitamin-ellátás. Ezért minden csecsemőnek D-vitamint kell kapnia. A túladagolás is súlyos betegséghez vezethet. Az időskori csontritkulás (oszteoporózis) gyógyítására is használnak D-vitamint. Napi 10 mikrogramm.
Felismerése: Az idõsebb csecsemõ nehezen kezd ülni és mászni, és a koponyacsontok közti rések (kutacsok) záródása késhet. Az 1 és 4 év közötti gyermekek gerincében rendellenes görbület alakulhat ki, O- vagy X-lábuk lehet, vagy késõn kezdenek járni. Az idõsebb gyermekek és serdülõk járása fájdalmas lesz. A medencecsontok ellapulása a szülõcsatorna szûkületét okozhatja serdülõ lányokban. Felnõttekben a csontokból, különösen a gerincbõl, medencébõl és a lábakból való kálciumvesztés gyengeséget okoz és törésekhez vezethet. A medencecsontok ellapulása a szülõcsatorna szûkületét okozhatja serdülõ lányokban. Felnõttekben a csontokból, különösen a gerincbõl, medencébõl és a lábakból való kálciumvesztés gyengeséget okoz és törésekhez vezethet.
Gyógyítása: Az angolkór előfordulása jelentősen megszaporodott Nigériában, jelenleg minden 1000 gyermekből 12 szenved ebben a betegségben. 4 angolkórban szenvedő fiúnak és 4 lánynak hat hónapon keresztül 1000 mg kalciumot építettek be étrendjükbe. Egy hónapos kezelés után lábfájásaik csökkentek, három hónap után a duzzadt csuklójuk is apadt, hat hónap elteltével gyakorlatilag tünetmentesek voltak.
|