Nem megy a tanulás? deo és joe segít!
Nem megy a tanulás? deo és joe segít!
Menü
 
Állam- és jogtudomány
 
Kémia
 
Nyelvtan
 
Puskázók
Indulás: 2004-09-03
 
Odass, milyen klassz portálok!
 
Irodalom
 
Tanulásmódszertan
 
traccsparti
látom szükség lenne a chatre,úgyhogy újra hozzá lehet férni. Ne éljen vissza vele senki. Köszi
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Az oldal2
Rólad
Milyen gyakran jársz ide?

Regisztrált vagyok, és gyakram
Regisztrált vagyok, de nem gyakran
Ide jövök, bármi kell!
Gyakran
Ritkán
Most vagyok itt először
Most vagyok itt 2./3./4.-szer
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Az oldal2
Értékelj!
Hogy tetszik az új külső?

Sokkal jobb mint eddig! Ez az:)
Az előző jobb volt
Na végre, az előzőtől hánytam...
Fúj! Vissza a régit!
Nem fontos...
Nekem mindegy
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szervetlen kémia

Szervetlen kémia

1. feladat

A szén különféle módosulatainak a tulajdonságai a legutóbbi idõben ismét fokozott érdeklõdést keltettek fel a kutatókban (nyilvánvalóan fõleg a fullerének, de természetesen a grafit esetében is). Ez annak köszönhetõ, hogy ezek a módosulatok fémkomplexekben makroligandumokként viselkedhetnek, és így különleges elektromos viselkedésû anyagokat képeznek.

Például ha grafit alkálifémek gõzével lép nagy nyomáson kölcsönhatásba, akkor MC8 összegképletnek megfelelõ vegyületek keletkeznek. A vegyületek szerkezete réteges, bennük a grafit szénatom-síkjai úgy helyezkednek el, hogy a szénatomok pontosan egymás fölé kerüljenek. A fématomok a rétegek közé kerülnek, a hexagonális prizmák középpontjaiba. (koordinációs számuk 12) A rétegek közti távolság K esetén 5,4 Å, Rb esetén 5,6 Å, Cs esetén 5,9 Å. Néhány alkálifém atom- és ionsugara a táblázatban található:

Alkálifém       Atomsugár Å     M+ ionsugara Å  
Kálium          2,35            1,33            
Rubídium        2,48            1,48            
Cézium          2,68            1,69            

A tiszta grafitban a rétegek közti távolság 3,34 Å, a rétegeken belül a szénatomok közti távolság jóval rövidebb, 1,41 Å.

? 1. Milyen jellegû a fématom ezekben a vegyületekben, kation vagy semleges atom?

? 2. Várhatóan mekkora lesz a távolság a rétegek között a bárium hasonló vegyületében, ha a Ba atomsugara 2,21 Å és a Ba2+ kationé 1,35 Å.

? 3. Az összes hexagonális prizma hányadrészét töltik be a bárium atomok?

? 4. Milyen jellegû vezetés - fémes, félvezetõ vagy szigetelõ - lesz jellemzõ ezekre a vegyületekre?

2. feladat

Ebben a században az emberiség egyik legnagyobb kihívása a rák elleni küzdelem. E halálos betegség elleni gyógyszerek kutatásában rendkívül fontos hatóanyagaik hatásmechanizmusának megértése. A jelenleg használt gyógyszerekre jellemzõ példaként egy jól ismert Peyronnais-sót, a cisz-(NH3)2PtCl2-ot említhetünk. E vegyület hatásmechanizmusának egyik lépése a Pt-Cl kötések hidrolízise a komplex sejtmembránon keresztüli transzportja közben. Ezt követi a két hidroxidcsoport cseréje a replikálódó DNS lánc szomszédos aminocsoportjaira. Ez a folyamat elsõsorban a leggyorsabban növekvõ és osztódó rákos sejteket érinti, így akadályozza azok terjedését. Egy francia kutatócsoport 1978-ban egy olyan új vegyület szintézisét kísérelte meg, mely alkalmas lehet e célra.

A kutatók egy két literes bombacsövet 200 g PCl5-dal és 50 g NH4Cl-dal töltöttek meg, majd a keveréket 8 órára 400°C-on hevítették. Szobahõmérsékletre (25°C) hûtve a nyomás 45.72 bar volt az edényben. A reakcióban felszabaduló gáz vízben készségesen elnyelõdik, oldata erõsen savas kémhatású. Miután a keletkezett színtelen kristályos szilárd anyagból a visszamaradt PCl5-ot vízzel eltávolították, szárítás után 108.42 g matériát kaptak. Errõl az anyagról rendkívül érdekes dolgok derültek ki: gyors melegítés hatására 114°C-on olvadt, forráspontja 256°C volt, míg lassan melegítve olvadást csak 250°C körül észleltek. A lassan felmelegített anyag hûtés hatására gyumiszerû gyantává szilárdult. Ezt 256°C-on desztillálva 114°C-on megszilárduló folyadékot nyertek. A kristályok éterben oldódnak; molekulatömegére krioszkópos vizsgálattal 340±15 g/mol adódott.

? 1. Határozd meg az eredetileg keletkezett vegyület összegképletét!

? 2. Rajzold le a molekula szerkezetét!

? 3. Magyarázd meg, hogy ez miért ilyen stabilis hidrolízissel szemben, és hogy mi történik vele melegítés hatására.

? 4. Várható-e, hogy kedvenc vegyületünk jeleskedni fog a rák elleni küzdelemben? A releváns kötéstávolságok a molekulában: P-N: 1.60 Å, P-Cl: 1.98 Å. (Összehasonlításképpen az (NH3)2PtCl2 molekulában a távolságok a következõk: Pt-N: 2.00 Å, Pt-Cl: 2.30 Å.)

3. feladat

A fémvanádium hidrogén-bromid telített ecetsavas oldatában sötétzöld oldat keletkezése közben oldódik. Az oldat lassú bepárlásával kapott lila kristályok az elemanalízis tanúsága szerint 25.25 % szenet, 4.25 % hidrogént és 8.92 % vanádiumot tartalmaznak. Az elõállított vegyület mágneses momentuma 3.90 µB 90 K-en és 3.85 µB 295 K-en. A diffúz reflexiós spektrum (!) három sávot tartalmaz 12100, 18100 és 27400 cm-1-nél. Az IR spektrumban 3170, 1655, 1340, 1220, 1045, 1020, 550, 467 és 310 cm-1-nél van abszorpciós maximum. A fenti adatok alapján légy kedves meghatározni a vegyület következõ tulajdonságait:

? 1. A vanádium oxidációs száma.

? 2. A vegyület összegképlete.

? 3. A vanádiumatomok koordinációs száma, a ligandumok koordinációja (azaz a ligandummal kialakított kötések száma, a kötésekben résztvevõ atomok típusa).

? 4. A d-pályák felhasadási paramétere (10Dq) a központi atomban.

? 5. E vanádium-komplex ligandumainak elhelyezkedése a spektrokémiai sorozatban. (A vanádium-ion ezen oxidációs állapotánál Cl, H2O, NH3, etiléndiamin és CN ligandumok esetében rendre 7200, 12350, 14800, 15500 és 22300 cm-1 a felhasadási paraméter.)

4. feladat

Az infravörös (IR) spektroszkópia az egyszerû, általában kétatomos ligandummal rendelkezõ koordinációs vegyületek esetében különösen gazdag információt szolgáltat. Ezek közül a nitrozo ligandumos komplexeket tanulmányozták a leginkább. Ezek közé tartoznak a könnyen elõállítható nitroprusszid-komplexek az M*n[M(CN)5(NO)] sorozatból, ahol M* egyértékû kation, M pedig a 3d elemek (pl. V, Cr, Mn, Fe, Co stb.) közül való. A következõ táblázatban néhány jellemzõ vegyület N-O vegyértékrezgéséhez tartozó IR frekvenciája, N-O kötéstávolsága és mágneses momentuma szerepel a NO megfelelõ adataival összehasonlítva.

                          K2[Fe(CN)5(NO)]    K3[Co(CN)5(NO)]    NO(g)              
rezgési frekvencia, cm-                                                            
1                         1940               1125               1840-1880          
kötéstávolság, Å          1.13               1.16               1.15               
mágneses momentum, µB     ~0                 ~0                 +0.16              

? 1. Milyen típusú NO ligandum (semleges molekula, NO+ kation, vagy NO- anion) koordinálódik a felsorolt komplexekben, valamint a K3[Cr(CN)5(NO)] vegyület esetében? Ez utóbbi világoszöld kristályos anyag 2.89 µB mágneses momentummal, 5-nél alacsonyabb pH-nál oxidációnak ellenáll, nagyobb pH-nál könnyen oxidálható.

? 2. A fenti adatok alapján meg lehet-e becsülni a N-O kötéstávolságot a krómkomplexben, ha a N-O vegyértékrezgés frekvenciája 1645 cm-1?

5. feladat

A nitrogén vegyületeit sokféleképpen használja az ipar, így például a mûtrágyák és a robbanószerek gyártásánál is. Ha az A színtelen kristályos anyagot, amely 6.71 tömeg % hidrogént tartalmaz, levegõtõl elzárva hevítjük, az anyag felrobban. Ilyenkor két termék keletkezik: B és C, amelyek a nitrogéntartalmú mûtrágyák szintézisének legfontosabb alapanyagai, normális körülmények között mindkettõ gáz. Ha a D fémet, amelyet a laboratóriumi gyakorlatban különféle gázok oxigénszennyezõdésének eltávolítására szokás használni, A tömény sósavas oldatába merítjük, a fém könnyedén oldódik B fejlõdése közben. Az így keletkezett oldatot forró vízmentes etanol fölöslegéhez öntve az E vörös tûs kristályos anyag (Cl-tartalma 47.28 tömeg %) lassú leválását figyelhetjük meg. E szabad levegõn tárolva lassan az F zöldeskék kristályos porrá alakul át, ez 41.59 tömeg % klórt és 37.27 tömeg % D-t tartalmaz.

? 1. Azonosítsd az A...F anyagokat és írd fel az említett reakciók egyenleteit!

? 2. Rajzold fel E és F szerkezetét! Mennyi a D fém koordinációs száma ezekben a vegyületekben?

? 3. Tervezd meg A szintézisét NH3 és HNO3 tömény oldataiból kiindulva, a lehetõ legkevesebb további reagens felhasználásával!

? 4. Írd fel F hidrolízisének egyenletét! Számítsd ki, mennyi F-et kell 1.00 l vízben feloldani, hogy a kapott oldat pH-ja 3 legyen! A hidrolízis egyensúlyi állandója 0.127.

? 5. F-et vákuumban lassan hevítve a G só és a H folyadék gõzei keletkeznek. Igen híg CCl4-os oldatban H infravörös spektrumában két erõs sáv található 3600 és 1680 cm-1-nél. Tekinthetjük-e a G-H rendszert kétkomponensûnek? Elképzelhetõ-e a rendszerben F-en kívül további vegyületek létezése, és ha igen, milyen ezek termikus stabilitása F-hez képest?

6. feladat

A és B színtelen kristályos anyag; vízben mindkettõ rendkívül jól oldódik. Vizes oldatukkal igen érdekes kísérletet hajthatunk végre: ha 211.1 g A 100.0 ml vízzel készült oldatát 162.9 g B 100.0 ml vízzel készült oldatához öntjük, 265.9 g csapadék válik le, a szûrlet pedig gyakorlatilag tiszta víz! A csapadék tömege izzítás hatására 139.0 g-ra csökken. A izzítása változó összetételû termékelegyhez vezet, B-t platina tégelyben izzítva viszont a jól meghatározott összetételû C anyaghoz juthatunk.

? Azonosítsd az A, B, C anyagokat és írd fel a csapadékképzõdéskor és az anyagok izzítása során lejátszódó reakciók egyenletét!

7. feladat

Kálium-jodid sósavval savanyított telített vizes oldatába klóráramot vezetünk. Egy idõ után az A fekete csapadék kiválása figyelhetõ meg. A csapadékról leszûrt erõsen elszínezõdött oldatból a sötét színû B vegyület nyerhetõ ki, amely 90.7% jódot tartalmaz. Szárítás után az A csapadék maradék nélkül szublimál, szép ibolyaszínû gõzei fémes fényû sötét kristályokká kondenzálnak. Ha tovább folytatjuk a klór bevezetését az eredeti oldatba, annak színe sötétvörösre változik. Ebbõl az oldatból jeges hûtés hatására a C anyag kristályai válnak ki. 160 °C-on C tömegének 68.5%-át elveszíti és a vízben jól oldódó fehér D anyaggá alakul, amely a gyakorlatban mûtrágyaként használatos. A C hõbomlása során felszabaduló gõzök tömegspektrumában - többek között - egy 3:1 intenzitásarányú csúcspár található 162 és 164 m/e értékeknél. - Ha C oldatába továbbra is klórt vezetünk, elõbb-utóbb élénksárga kristályok kiválását észlelhetjük. Ezeket leszûrve és igen óvatosan megszárítva, tiszta állapotban kaphatjuk az E anyagot, amely ugyanazokat az elemeket tartalmazza, mint C. 1 mmol E-t vizes kálium-jodid oldat fölöslegéhez adva sötét vöröses színû oldat keletkezik, amelyben jelen van a B anyag és teljes elszíntelenedésig tartó titrálására 4 mmol nátrium-tioszulfát fogy. E hígabb vizes oldata további klórbevezetés hatására végül elszíntelenedik, a reakció végterméke a jodát-ion.

? 1. Azonosítsd a betûvel jelölt anyagokat!

? 2. Milyen molekulaionokhoz rendelhetõ a két említett tömegspektrometriás csúcs? Milyen egyéb vegyületek esetében várhatjuk, hogy tömegspektrumukban a molekulaion ugyanilyen tömegkülönbségû és intenzitásarányú csúcspárként jelentkezik?

? 3. Írd fel az alábbi reakciók egyenleteit:

? 4. Mutasd meg egyenletekkel, hogyan lehet A-ból B-t, C-bõl B-t, illetve D-bõl C-t elõállítani!

Tételezze fel, hogy minden reakció kvantitatíve végbemegy!

8. feladat

Az X vegyületet feloldottuk vízben, majd az oldatot inert elektródok között elektrolizáltuk. Az elektrolízis közben gázfejlõdést nem észleltünk. A folyamatok teljes lejátszódása után mindkét elektród tömege megnõtt, méghozzá a katód tömege 1.79-szer olyan mértékben, mint az anódé; a két elektród együttes tömegnövekedése pedig megegyezett az X vegyület kiindulási tömegével. Az anódon levált Y anyagot híg kénsavban kvantitatíve feloldottuk és az így kapott oldatot újra elektrolízisnek vetettük alá. Az anódon most már oxigén fejlõdött, míg a katódon ismét ugyanaz az anyag vált le, mint az elsõ elektrolízisnél, de csak feleakkora mennyiségben.

? Azonosítsd a feladatban szereplõ mindhárom anyagot és írd fel az összes említett folyamat egyenletét!

9. feladat

Egy szilárd minta 8.44 g-ját 235 cm3 desztillált vízzel reagáltattuk. Az anyag gázfejlõdés közben teljesen feloldódott és a keletkezett oldat (amelyben csak egy fém kationjai találhatók meg, közelítõleg 10 tömeg %-os, sûrûsége pedig 1.107 g/cm3) 1.00 cm3-ének a titrálására 50.0 cm3 0.04595 M kénsav fogyott. A gázról annyit sikerült megállapítani, hogy nem radioaktív, hidrogénre vonatkoztatott sûrûsége pedig 1.25. Mindezek a mérési eredmények jól reprodukálhatók voltak.

Ugyanennek a mintának egy újabb részletét megolvasztottuk. Az olvadék elektrolízise közben gáz keletkezik (amely ugyancsak nem radioaktív); az elektrolízis kezdeti szakaszában vett gázminta vizsgálata alapján moláris tömege 2.95-nek adódott.

? 1. Állapítsd meg a szilárd minta minõségi és mennyiségi összetételét! Írd fel a lejátszódott reakciók egyenletét!

? 2. Az elektrolízisbõl származó gázminta milyen anyagokat tartalmaz és milyen térfogati arányban?

10. feladat*

Egyes háromvegyértékû fémek (mint pl. Al, Fe, Cr, Mn, V, Ga stb.) szulfátjai valamilyen egyvegyértékû kation (pl. Na, K, NH4, Rb stb.) szulfátjával MIMIII(SO4)2·12H2O általános képletû timsókat alkotnak, amelyek szép oktaéderes kristályaikról híresek. A csoport nevét adó, gyakran ma is csak timsóként emlegetett vegyület a kálium-alumínium-szulfát. Ezt az ipar is sokféleképpen használja, többek között textíliák festésénél, tûzállóvá tételüknél, a papírgyártásban, valamint bõrök cserzéséhez. 93 °C-on a timsó megolvad, elveszti kristályvizét és ún. égetett timsóvá alakul.

Az alábbiakban a K2SO4 - Al2(SO4)3 - H2O rendszer oldhatósági viszonyait tüntettük fel 25 °C-on:

A telített oldat koncentrációja, tömeg %     Szilárd                      
K2SO4                Al2(SO4)3            fázis                        
                                                                       
0                    27.7                 Al2(SO4)3·18H2O              
1.9                  30.3                 Al2(SO4)3·18H2O + timsó      
1.5                  16.0                 timsó                        
1.5                  10.2                 timsó                        
2.1                  4.7                  timsó                        
3.6                  3.0                  timsó                        
5.7                  2.0                  timsó                        
10.6                 1.5                  timsó                        
11.5                 1.4                  timsó + K2SO4                
10.8                 0                    K2SO4                        

? 1. Milyen ionok vannak jelen a timsó oldatában és hogyan változik egymáshoz képest a koncentrációjuk az oldat össztöménységének növekedésével?

? 2. Hogyan lehetséges, hogy a timsó oldatában a kálium-szulfát, illetve az alumínium-szulfát koncentrációja meghaladhatja a tiszta só telített oldatának koncentrációját?

? 3. Azonos anyagmennyiségû kálium-szulfát és alumínium-szulfát 25 °C-on telített oldatait elegyítjük. Milyen tömegû timsó kristályosodik ki az így készített oldat 100 g-jából?

? 4. Hogyan lehetne további timsómennyiséget elõállítani az elõzõ lépésben visszamaradó anyalúg felhasználásával?

? 5. Az analízis szerint a felhasznált szulfátok vas(II)-, vas(III)-, magnézium-, cink- és nátriumszennyezõdést tartalmaztak. Várhatóan mely ionok lesznek az elõállított timsó fõ szennyezõi? Megszabadulhatunk-e ezektõl, ha a timsót átkristályosítjuk?

11. feladat (avagy: Ûzzünk gúnyt a kvantummechanikából!)

A Bulletin of Incredible Discoveries legújabb számában szenzációs cikk jelent meg egy földönkívüli civilizáció néhány millió évvel ezelõtti földi látogatásáról. A kutatók néhány, az idegenek által hagyott feljegyzés nyomára bukkantak és a szöveg egyes részleteit sikerült is megfejteni. Az eredmény hatalmas felzúdulást váltott ki a tudományos közvéleményben, hiszen úgy tûnik, az idegenek univerzumában az anyag viselkedését leíró törvények jelentõsen eltérnek a miéinktõl. Az atomok elektronszerkezete például ott is négy kvantumszámmal írható le, de van egy különbség:

n = 1, 2, 3, ...

l = 0, 1, 2, ..., (n-1)

ml = -2l, -2l+1, ..., -1, 0, 1, ..., 2l-1, 2l

ms =

A kutatócsoport tovább tanulmányozza a földönkívüliek feljegyzéseit, amint sikerül megszereznie a munka folytatásához szükséges anyagi eszközöket - de már az eddig megismert részletek is lehetõvé teszik, hogy valamelyest eligazodjunk az idegenek kémiájában.

? 1. Írd fel az "idegen" periódusos rendszer elsõ két periódusát! Az egyszerûség kedvéért használd a földi elemek vegyjeleit az azonos elektronszámú "idegen" atomok jelölésére!

? 2. Milyen vegyületet használhatnak a földönkívüliek ivásra, mosakodásra stb.? Írd fel az "idegen" víz képletét a fenti jelölésmód alkalmazásával! Döntésedet persze indokold is meg.

? 3. Az emberiség energiaigényének jelentõs részét úgy fedezi, hogy metánt éget el oxigénben. Hogyan fest ez a folyamat az idegenek univerzumában? Milyen reakció játszódik le, ha az égés termékeit a lítium-hidroxid ottani megfelelõjével nyeletik el? Az egyenletek mellé magyarázd is el, hogy miért a bennük szereplõ anyagokra esett a választásod!

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Föci
 
Biosz
 
Matek
 
Töri
 
Fizika
 
Puskázók
Indulás: 2004-09-03
 
Segíts te is! ide írj puskákat!
 
Idő
 
Gazdaság
 
Az oldal
Az oldal...
Hogy tetszik az oldal? (kérlek vegyétek figyelembe, hogy az oldal sokáig szünete

Nagyon szuper, sok hasznát veszem
Tök jó
Nem rossz
Nem tudom, semmi értelme
Nem tetszik túlságosan
Fúj, utálom.
********!!!!!!
Nem szavazok:)
Hajrá Pandacsöki Boborján!
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 

Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre    *****    Egy asztrológiai elemzés,sok segítséget ad,életünk megtervezéséhez,rendeld meg és küldök egy 3 éves éves elõrejelzést is    *****    Szeretne leadni felesleges kilókat? Szeretné méregteleníteni és tisztítani szervezetét?Csatlakozzon a programhoz még ma!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, kezd az évet azzal, hogy belenézel, én segítek értelmezni amit látsz. A saját akaratod dönt!