[Friss hozzászólások] [11-1]
nézd meg a tankönyvedbe, vagy figyelj órán, vagy nézz utána neten, annyira egyszerű |
Valakinek kell segítség?
Mert nekem kell:(:(:(
Ségítsetek!!!!!!!!!!
Mit kell tudni az Alpokról
én nem sokat tudok |
upsz, ezt kicsit xarul küldte el a fasz mozilla, na mind1...:S |
Amerika:
Term. földr.: É-Am, Közép+Dél-Am
Társ. földr.: É-Am, Latin-Am
Partvidék: tagolt, kivétel D-Am ny-i
része
É-Am: Labrador fsz, Florida fsz, Mexi-
kói öböl, Karib szigetek, Karib tenger,
Kaliforniai fsz + öböl, Alaszkai fsz + öböl
D-Am: La Plata
3 ősföld: Kanadai, Guayanai, Brazil
Kanadai: a kevésbé ellenálló kőzeteket
kivájta, magával szállította
Röghegységek: óidő, pl: Appalache hg.
Gyűrt, lánchegységek: újidő 3 pl: Pacifikus
Éghajlat: É - D: Hideg, Mérsékelt, Forró, Mérs.
1.Hideg övezet: sarköri é.ö., Kanada É
Növ: tundra (moha, fű...)
2. Mérsékelt: -hideg mérsékelt>tajga (fenyő)
>>>tél: hideg, fagyos, hosszú, nyár: meleg
-valódi mérsékelt öv: óceáni égh.->Csendes ó.
(ezen belül): nedves kontinentális (Mississipi alf.),
száraz kontinentális: Préri Fennsík
(már nem az)-meleg mérsékelt öv: mediterrán
(Kaliforniai fsz), szubtrópusi monszun (Florida fsz)
Mind2: nyár meleg, tél: enyhe
3. Forró/trópusi övezet: -egyenlítői é.ö. Amazonas m.
állandóan magas hőm, sok cspadék, párás öv
-átmeneti é.ö.: Szavanna: esős, száraz, 3 szavanna:
fás, fás-füves, füves -térítői é.ö.: sivatagok Pl.:
Atacama: legszárazabb, évi csp. menny.: >1mm
Vízrajz: É-Am: vízválasztó Sziklás hg, vízgyűjtő ter.:
Csendes ó < Atlanti ó, Mexikói öböl
Fő folyók: Mississippi, Szt Lőrinc, Columbia, Colorado
D-Am: Amazonas: egyenlítői égh, vízjárása egyenletes,
legbővízübb, legnagyobb vízgyűjtő, tölcsértorkolat
Paraná: az Atlanti ó-ba, La Plata
Állóvizek, tavak: É-Am: Kanada tóvidék, a belföldi jég-
takaró előrenyomult, majd visszahúzódott>kanadai tóvid.
Nagy-tavak: Felső, Michigan, Huron, Erie, Ontario
D-Am: Titicaca-tó |
CIJASZTOK! NAGYON KÉNE A LÉGY JÓ MINDHALÁLIG OLVASÓNAPLÓJA!! LÉCCIKEH SEGITSETEK!JÓ JELLEMZÉSEK V INFOK ROLA V VMI IS ! H VKINEK MEGVAN LÉCCI IRJON A GWENET@CITROMAIL.HU-RA , VAGY VEGYEN FEL MSNRE:DIJJUS.DIMITROW@HOTMAIL.COM |
É-Európa gazdasága
Skandinávia:-export, maags fejlettségű gazdaság, világhírű termékek
Izland:(köztársaság) fiatal, bazalt(jó talaj), területe növekszik fővárosa:Rejkjavik. birka, juh, halászat, bálnavadászat(ezért nem léphetnek be az EU-ba) konzervgyártás,halfeldolgozás hajógyártás
Norvégia: Oszló, Narvik, Bergen, Trontheim királyság, fizetőeszkoz:korona kőolajipari berendezések hírközlési eszköszök jelentős tőkekivitel(pl. küldölfi befektetések->panon gsm) egyik legmagasabb nemzeti jöövedelem 40.000$/fő/év partvidéke óceáni éghajlatú
Svédország: királyság, korona a fizetőeszköz Stockholm, Kiruna, Goetheborg, Malmő, Uppsala fakitermelés-bútor(IKEA) acél-Grippen repülők rozs-jól terema csapdékos, hideg éghajlaton autógyártás(Saab, Volvo) rendkívüli biztonság SKFgördülőcsapágyak Ericsson híradástechnikai eszközök
Finnország: köztársaság, euró(régen márka) fakitermelés, hajógyártás NOKIA tőkekivitel Helsinki
Dánia: királyság, Koppenhága, korona fiatal, negyedidőszaki üledékes terület 70%megművelhető sertés, rozs, kukorica belterjes gazdálkodás(a kevés terület miatt a terület növeláése helytt a minőségen, és gazdálkodási technikákon javítanak) vegyszerek, mezőgazdasági gélpek gyártása nagy hidak LEGO |
segicsetek anyo@freemail.hu |
Prágai Vár
A prágai vár 1000 évig volt a cseh hatalom központja. A vár tulajdonképpen egy több épületbő1 álló építészeti remekmű, palotákkal, templomokkal, galériákkal, szobrokkal és kertekkel. A messziről látható gótikus tornyok a Szent Vitus székesegyház részei. Mindenki csak Szent Vitusnak nevezi a templomot. Az alagsorban kripták, kriptában pedig cseh királyok és püspökök sírjai vannak.
A vár területén belül, a 3. udvarban található a Királyi Palota, mely a királyok lakhelyéül szolgált. A belső épület központja, a László-terem, koronázásokkor és egyéb különleges alkalmakkor játszott fontos szerepet. A mellette lévő szoba a király tanácsterme volt, később itt tartotta üléseit a Legfelsőbb Bíróság. A Királyi Palota melletti Szent György Bazilika Prága legrégibb román stílusú építészeti emléke, Csehország első kolostora is itt állt.
A prágai vár kezdetben csak amolyan fa, illetve agyagerődítmény volt, amelyet árok vett körül. A kereszténység felvétele után a vár nemcsak a politikai, hanem az egyházi hatalom központja is lett. A vár közelében épült fel Prága első temploma és Szűz Mária tiszteletére szentelték.
Első várudvar vagy Díszudvar
A főkaput testőrök védik. Az udvart körülvevő rokokó palotákkal a Vár legfiatalabb részéhez tartozik. A díszudvarról a Mátyás-kapu vezet át a második udvarra. Ez volt a vár első barokk létesítménye. A boltív alól nyílnak a köztársasági elnök irodái.
Második várudvar
A hajdani elővár helyén alakult ki. Az udvar déli szárnyában ma a köztársaság elnökének fogadószalonjai vannak. Keleti részén is díszes termek sorakoznak, s itt áll a Szent Kereszt-kápolna is. Az északi szárnyat eredetileg istállók foglalták el, fölöttük épült meg később a Spanyol terem, és a Galéria, amelyben II. Rudolf világhíres gyűjteményeit helyezte el:a képeket,a márványszobrokat,az ipar művészeti alkotásokat,óráit és még sok mást. A régészeti kutatások megállapították, hogy a Galéria helyén állt a vár legrégibb temploma a Szűz Mária templom. Az udvaron két barokk díszkút is látható.
Harmadik várudvar
Szabálytalan kiterjedésű tér, délről az elnöki rezidencia határolja. A harmadik udvar fokozatosan épült ki, az 1541-es nagy tűzvész után, amikor csaknem minden itt lévő középkori épület leégett és betemetődött. A művészettörténetet taglaló tankönyvek egyik mintadarabja a Sárkányölő Szent György szobor Kolozsvári Márton és György alkotása is többek között itt található. A magyar kormány 2 másolatot készíttetett róla, az egyik a Halászbástya alatt, a másik a kolozsvári református templom előtt áll.
Szent Vitus-székesegyház
Prága legnagyobb temploma és római katolikus érseki főtemplom. Ez a székesegyház ezen a helyen már a harmadik Szent Vitus-templom. Az első – egy kis körtemplom . Ezt később háromhajós román bazilika stílusban kibővítették. A mai gótikus katedrálist IV. Károly kezdte építtetni, a főtorony a reneszánsz sisakkal és erkéllyel később készült el. A templom a végleges formáját csak a XIX. század második felében kapta. Az építkezés 1929-ben, Szent Vencel halálának ezredik évfordulójára fejeződött be A toronyóra az „órás-császár” II. Rudolf idejében került föl a toronyba. Az alsó számlap a negyedórákat mutatja, a felső az órákat jelzi.
A háromhajós, kereszthajós, 24 oldalkápolnával ellátott dómba a második udvar felöli bejárón léphetünk be. A katedrális hossza a kereszthajóval és a kápolnák füzérével együtt 124 m, a kereszthajó szélessége 60 m, magassága 34 m. A főtorony magassága 96,6 m, a boltívet 28 pillér tartja. A főoltár előtt fehér márványból faragott reneszánsz stílusú királyi síremlék – tumba – magasodik.. A reneszánsz orgonakarzat a kereszthajó északi felén áll egyszer Lisz Ferenc itt vezényelte esztergomi miséjét.
Obeliszk
A köztársaság fennállásának tízéves évfordulójára állították ezt a 18 méter magas gránitkövet.
Szent György-szobor
A magyar műtörténetből is ismert szobor Kolozsvári György és Kolozsvári Márton alkotása. Valószínüleg Nagy Lajos király ajándékozta apósának IV. Károlynak, így került Prágába.
Régi királyi palota
Ezen a helyen állhatott a részben fából épült legrégebbi fejedelmi palota. Erre épült később IV. Károly és IV. Vencel palotája. A XV. század végén II. Ulászló király új palotát építtetett ezen a helyen a régi átalakításával és kibővítésével. A habsburgok aztán a Régi Királyi Palota helységeit irodaként és raktárként használták.
György tér
Mindszentek temploma
IV. Károly magánkápolnájának épült, fejedelmi palota román stílusú kápolnájának alapjain.
Szent György-bazilika
Kéttornyú háromhajós román bazilika. A legrégibb épen maradt épülete a prágai várnak, s egyúttal a legjelentősebb csehországi emlék is ebből az korból. 920-ban épült. Későbbi toldalékai: a kora reneszánsz kapuzat Szent György gótikus domborművének másolatával. Az idők során reneszánsz és barokk stílusban is renoválták. A templom a XX. század eleji restaurálás során visszakapta eredeti román alakját.
Bencés rendi apácák volt kolostora
Eredetileg a Szent György-bazilikához tartozott, ez volt az első apácazárda Prágában. A rend feloszlatása után a zárda egy részéből kaszárnya lett. Az épület ma a Nemzeti Galéria cseh középkori művészeti gyüjteményének ad helyet.
Arany utcácska
Ezt a kis macskaköves utcát miniatur viskók szegélyezik.A legenda szerint II. Rudolf alkimistái és aranyművesei laktak itt, és innen kapta a nevét. Valójában udvari cselédek, várlövészek és néhány aranyműves mester lakott itt. A házakat ma már senki sem lakja, az egész utca muzeális gyüjtemény és idegenforgalmi látnivaló illeve emlékárú-kereskedés.Az ucácskát a nagy tűzvész után épitették a várfalak ívéhez.
Daliborka-torony
II. Ulászló építtette egy régi román torony helyén. Nevét egy Dalibor nevű előkelő vitézről kapta, aki itt raboskodott, amikor is kivégezték. Dalibor vitéz bűne az volt, hogy pártfogásába vette a fellázadt jobbágyokat.
Loreto tér
Černín-palota
Szemben a Loretóval láthatjuk Prága egyik legnagyobb és legszebb építményét . Háromemeletes barokk épület, amely reneszánsz jegyeket is őriz. Ma a külügyminisztériumnak ad otthont.
A Loretói Szűz Mária-templom
Az olaszországi Loreto-kegyhely másolataként épült barokk stílusban. A Loreto udvarát minden oldalról szimbolikus képekkel díszített emeletes folyosó zárja le, falait szentképes oltárok szegélyezik. A folyosókról hét külön kápolna nyílik. A Loreto leggazdagabb része a kincstár. Az ékszereket, gyöngyöket s a többi drágaságokat a fehér-hegyi csata után meggazdagodott főnemesi családok ajándékozták a kegyhelynek. A kincstár legértékesebb darabja gyémántok felhasználásával készített szentségtartó a Prágai Nap. Aranyozott ezüst, magassága 90 cm, szélessége 70 cm, súlya 12 kg , gyémántjainak száma 6222. A legenda szerint az olasz Loreto kegykápolnáját az angyalok szárnyukra kapták Palesztínában. Ebben a palesztínai házban jövendölte meg az Angyal Jézus eljövetelét.
Az óráját Amszterdamban készítették, harangjátékát egy prágai órásmester alkotta. Monda is fűződik hozzá: élt a közelben egy szegény asszony, akinek annyi volt a gyereke, mint a tornyban lévő harang. Pestisjárvány tört ki a városban, és a legidősebb gyermek belehalt. Az asszony egyedüli kincse egy nyaklánc volt, amin ezüstpénzek fityegtek, a gyerekek keresztelőajándékai. Az asszony levette a legnagyobb ezüstpénzt, hogy kiharangoztassa fiát. Elfogytak a gyermekei meg a pénze is. Ő maradt utolsónak, viszont addigra az ezüstpénzek mind elfogytak Amikor ő is örökre lehunyta szemét, maguktól szólaltak meg a harangok.
Strahovi kolostor
Pohořelec-i téren helyezkedik el. A legnagyobb látványossága két könyvtárterme, Teológiai Terem és a Filozófiai Terem gazdag gyűjteményeivel. A könyvtár egyik legértékesebb darabja a gótikus elemekkel díszített ún. A gyűjtemény darabjainak a száma eléri a 800 000-et. A Szeplőtelen Fogantatás templomának orgonáján W.A.Mozart improvizált.
|
A vízburok földrajza
A teljes földi vízkészlet 80%-át óceánok és tengerek tartalmazzák, 19%-a a földkéregben van és 1%-a a tavakban, folyókba. A vízzel borított felszínek nagysága 71%, a szárazföldeké 29%.
Óceán: Önálló medencével rendelkeznek, nagy a közepes mélységük, medencéjükben önálló áramlásrendszerek alakulnak ki. Pl.: Atlanti-óceán, Csendes-óceán
Tenger: Az óceánoknál kisebb területűek, azokkal összeköttetésben vannak, de a szárazföldekhez szorosabban kapcsolódnak. Pl.: Vörös tenger
Éghajlat módosító szerepük: A nyáron felvett hőt fokozatosan elraktározza télen pedig lassan bocsátja ki. A tengervíz sótartalma 35%.
A tengervíz mozgása lehet: hullámzás, áramlás, apály, dagály. A meleg tengeráramlatok az Egyenlítőtől haladnak a sarkvidékek felé, a hideg tengeráramlások a sarkvidékek felől hoznak hideg vizet. Az apály-dagály naponta kétszer csökken ill., emelkedik.
Talajvíz: A földre hullott csapadék egy része, ami a talajba szivárog és ott 3-20 méterig, elraktározódik.
Rétegvíz: Két vízzáró réteg között összegyűlt víz. Az artézi víz 100 méternél mélyebben összegyűlt víz, iható.
Karsztvíz: A mészkőhegységekben, a kőzetek repedéseiben és hasadékaiban összegyűlt víz. Tiszta és iható.
Vízrendszer: Egy folyóvá, folyammá egyesülő vízfolyások.
Azt a területet, ahonnan egy vízfolyás az összes, felszíni és felszín alatti vizet összegyűjti és levezeti, vízgyűjtő területnek nevezzük. Azokat a területeket, amelynek a vízfolyásai elérik a tengert, lefolyásos és amelyek nem érik el a tengert, lefolyástalan területnek nevezzük.
A folyók vízjárása lehet: egyenletes, ingadozó, szélsőséges, szeszélyes. A folyók hasznosíthatók: ivóvíz, ipar, erőmű. Mezőgazdaság, közlekedés, horgászat.
A vízgazdálkodás feladata az ivóvíz, az ipar, ill. a mezőgazdaság vízigényének biztosítása, a vízkészlet tisztaságának megőrzése, ill. a belvíz és az árvízvédelem.
Állóvizek: A szárazföldek mélyedéseit kitöltő vizek.(tó, mocsár, fertő, láp)
Keletkezésük: Árkos vetődéssel, krátertavak, gleccserek.
A tavak pusztulása: Tó-fertő-mocsár-láp. A föld vízkészlete véges.
Ózonlyuk: A légkör felső rétegeiben elhelyezkedő réteg ami védi a bolygónkat a nap káros ultraibolya sugárzásától. Ezt a freonok okozzák.
A savas eső:Az emberi szennyezés eredménye. A savas esők leginkább az erdőket pusztítják. |
TANULT TÖBBET!
(BEVÁLT MÓDSZER) |
[Friss hozzászólások] [11-1]
|