Móricz Zsigmond élete és a Hét krajcár elemzése...
- Móricz Zsigmond élete és pályaképe
1879. július 2-án született egy Tiszántúli faluban Tiszacsécsén. (Élt: 1879 – 1942 .)A Nyugat idősebb korosztályához tartozik. Apja szegény parasztból lett falusi iparos. Édesanyja református papcsaládból származott.
Iskoláit Debrecenben , Sárospatakon, Kisújszálláson (érettségizett) végezte.Az érettségi után jogász aztán bölcsészhallgató lesz. Egyetemre Debrecenben és Pesten járt, de tanulmányait nem fejezte be. Újságíró (riporter) lesz, népdal és versgyűjtésen vesz részt, anyagot gyűjt a Kisfaludy társaság megbízásából.1905-ben feleségül vette Holics Eugéniát (Jankát), házasságuk nem volt idilli. A házassága móricz számára börtön, s egyben ihlető és fegyelmező kötődés volt. Mindkét fiuk fiatalon meghalt.
Első sikeres műve 1908-ban a Hét krajcár, mely az idill és a tragédia stílusának ötvözete. Majd Osvát Ernő ösztönzésére jelenik meg a Nyugatban folytatásokban. Megjelenik a Sárarany (1911) című műve, amely nagy sikert arat. Novellái jellegzetesek ,elsősorban a magyar "úri világ" és a paraszt. Az úri világot "kettôs tudattal" ábrázolja-- elfogadja, de gyengéit is feltárja. Dzsentri novelláinak témája: alkalmas-e a dzsentri, hogy polgárosodjék. Ez a kor a romantikus paraszt „képet” kedvelte.
1915-ben önkéntes haditudósító lesz. Az első világháborúval szemben haditudósításokkal ,és megalázó erejű novellákkal fejezte ki tiltakozását. Megmutatta hogy a háború semmiféle nyereséget nem hoz a frontra vitt férfiaknak, s az öldöklés kivetkőzteti emberségükből a katonákat. Kiábrándul a világból, ennek hatására jelenik meg, 1916-ban a Szegény Emberek című novellája, amely azzal foglalkozik, hogy jámbor parasztemberből hogyan lesz vérengző gyilkos, hogyan ébred rá hogy bűnt követ el, ha gyilkol. A társadalom problémáival foglalkozik, mint a realizmus, de a lélekábrázolás útján.
Írótársaival hasonlóan támogatta az 1918-as polgári demokratikus forradalmat.
Realista regényeiben , novelláiban Móricz Átfogó képet ad a magyar társadalomról. A realista író a valószerűségben a lényeg megragadására törekszik.
Jelentős művei:
- Kerek Ferkó (1913),
- A fáklya (1917),
- Légy jó mindhalálig (1920),
- Tündérkert (1922),
- Úri Muri (1927),
- Rohanok (1930).
- Hét krajcár (1908)
Történelmi regényei (pl.: Erdélyi trilógia) a magyar történelem tragédiáját keresi, honnan ered a belső viszály. 1925-ben felesége öngyilkos lett. 1926-ban feleségül veszi Simonyi Máriát, de szerelmük nem tart sokáig s 1937-ben elválnak.
1929-33 között Babitscsal szerkeszti a Nyugatot. Móricz politikai irányba akarta vinni a lapot, míg Babits úgy gondolta, hogy fölül kell emelkedni a napi politikán. Szellemileg termékeny vita volt köztük.
Majd Kelet népe címmel új irodalmi folyóiratot indított.Enek jelmondata: "Ne politizálj , építkezz!"
1935-ben megjelenik a Boldog Ember, amely önéletrajzi regény.
1936 Komor ló novelláskötet.
1939 Kelet népe szerkesztője.
1941-es Árvácska című regénye a Csibetörténetekhez kapcsolódik, Lithey Erzsébetről szólnak. Utolsó éveiben leányfalun élt. Élete utolsó nagy művét, a Rózsa Sándor trilógiát már nem tudta befejezni, 1942. szeptember 4-én halt meg agyvérzésben (egy Budapesti kórházban).
- Hét krajcár elemzése
A szegénység kiemelkedő helyen áll Móricz Zsimond műveiben.A Hét krajcárnak is ez áll a középpontjában.Ebben a művében az író másként mutatja be a szegénységet.
Itt az író azt is megmutatja hogy a szegényekben sokszor nagy lélek lakik:Nevetni tudnak mostoha sorsukon , játékot űznek kenyérgondjukból , kedvességükkel megszépítik az életet.A szereplőket boldognak látjuk a novellában de boldogságuk azonban nem felhőtlen : érezzük a szegénység nyomasztó súlyát , és szorongató érzéssel vesszük tudomásul a család pénzes-gondjait.(Műnem: Novella)
A történet egy szegény anyáról s fiáról szól kik pénzt keresnek otthon hogy megtudják venni a szappant a mosáshoz.Az anya nagyon beteg (tüdővész).Sorra végigjárnak minden kis zeget-zugot , (nagy játszadozás móka-kacagás közben) hogy megtalálják a 7 krajcárt a szappanra.Már beesteledik mikor már 6 krajcárjuk van de ez még nem elég még 1 kell.Majd egy öreg koldus adja nekik a hiányzó krajcárt.Ezen az anya akkorát nevet hogy a nevetés fuldokló köhögésbe csap át s vér "buggyan" ki a száján.
- Önéletrajzi elemek a műben
A műben Móricz önéletrajzi elemeivel találkozunk mivel Móricz Zsigmond műveibe általában saját gyermekkorából használt fel részeket, helyszíneket(pl.: Légy jó mindhalálig , Hét krajcár...).
- Novella
A novella kész jellemeket mutat be az élet egy fordulópontján.Egy ágon végigvezetett cselekmény , mely az életnek egy fordulatát mutatja be.A novellának kevés szereplője van.A szereplők számára világossá válik egy felismerés.Jelentős élményben van részünk , mely kihat életünk további "folyására".
by PIONEER
jó az oldalad csak fejlesztgesd!!!az enyém www.pioneer.gportal.hu |